Jak stworzyć własną plenerową siłownię w ogrodzie?

2022-07-25

Jak stworzyć własną plenerową siłownię w ogrodzie?

Aktywność fizyczna to bardzo ważny aspekt dbania o swoje zdrowie. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia dorosły człowiek, powinien tygodniowo wykonywać od 150 do 300 minut treningu o średniej intensywności. Nie zawsze musi to być okupione przejazdem przez całe miasto, by godzinę popływać w basenie czy na zajęcia fitness. Rozwiązaniem jest przydomowa siłownia. Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie trochę wolnego miejsca, możesz stworzyć pole, na którym wykonasz swój trening w dodatku na świeżym powietrzu. Zaoszczędzisz dużo czasu, nie musząc nigdzie dojeżdżać, a dodatkowo ćwiczenia możecie wykonywać całą rodziną – zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które sprawią, że siłownia na świeżym powietrzu i korzystanie z niej będzie pozbawione ryzyka.

Plenerowa domowa siłownia – jak urządzić?

Podstawą urządzenia przydomowego miejsca do ćwiczeń jest określenie dostępnego miejsca oraz dokładna analiza potrzeb użytkowników, dla których siłownia plenerowa, ma być zainstalowana. Dla osób, które nie posiadają dużego pola do zagospodarowania idealnym rozwiązaniem może być Drążek OGRODOWY plac street workout Z01. Posiada on drążek o długości 150 cm oraz słupy zbudowane z profili 50 × 50. Pozwoli wykonać wiele różnorodnych ćwiczeń.
Posiadacze większego ogrodu albo osoby wymagające różnorodnych przyrządów do ćwiczeń powinni zainteresować się zestawem STREET workout Z07. Składa się on z czterech elementów:

  • drabinki,
  • drążka w typie gąsienica,
  • drążka prostego 150 cm,
  • poręczy.

Jest to rozbudowany komplet, który nie tylko pozwoli na wykonanie przeróżnych ćwiczeń, ale także sprawia, że siłownia na dworze staje się miejscem dla treningu nawet trzech osób jednocześnie.

Ile kosztuje budowa siłowni na dworze?

Wiadomo już, z jakich elementów składa się domowa siłownia. Jak urządzić taką przestrzeń mając ograniczony budżet? Wystarczy wybrać drążek prosty 100 cm i umieścić go na dwóch słupach poręczy ogrodowej 180 cm – cena zestawu jest odwrotnie proporcjonalna do korzyści, jakie przyniesie tak skonstruowana siłownia domowa. Jak urządzić większe pole do ćwiczeń? Zestaw STREET workout Z09 to odpowiednie rozwiązanie, gdy dysponujemy odpowiednią przestrzenią oraz budżetem i chcemy mieć możliwość wykonywania ćwiczeń na różnych urządzeniach.

Siłownia na świeżym powietrzu – jak ćwiczyć?

Każda siłownia plenerowa to przede wszystkim idealne miejsce dla osób trenujących crossfit, kalistenikę czy street workout. W każdej z tych dyscyplin najważniejsze są ćwiczenia oparte o ciężar własnego ciała. Wykonując trening w poręczach czy drążku, aktywizujemy przede wszystkim górne partie ciała – mięśnie klatki piersiowej, dwu- i trójgłowe ramienia czy też najszerszy grzbietu.
Jeśli w naszym ogródku znajduje się przydomowa siłownia, rozważmy trening złożony z takich ćwiczeń, jak:

  • podciąganie na drążku,
  • pompki szwedzkie z unoszeniem nóg,
  • dipsy,
  • unoszenie kolan z rotacją,
  • szrugsy.

Praca z ciężarem własnego ciała na poręczach czy drążku może wymagać pewnego okresu adaptacyjnego i nie każdy wykona ją z marszu. Warto o tym pamiętać przy wyborze ćwiczeń oraz rozpoczynając trening

Czy ćwiczenia na przydomowej siłowni przynoszą efekty?

Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna w umiarkowanej intensywności jest dobra dla zdrowia. Dodatkowo siłownia na dworze, złożona przede wszystkim z drabinek, drążków czy poręczy i trening na tych przyrządach, pozwoli na zwiększenie siły, sprawności i wytrzymałości organizmu oraz powiększa zakres ruchomości stawów. Ćwiczenia oparte na podnoszeniu własnej masy ciała znacznie zwiększają koordynację ruchową, a także bardzo korzystnie oddziałują na układ krążenia. Siłownia na świeżym powietrzu i trening na elementach wchodzących w jej skład pozwala także dotlenić organizm, co ma zbawienny wpływ na koncentrację, odciążenie mózgu oraz zapewnia lepszy sen. Poza tym połączenie aktywności fizycznej z przebywaniem na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy, chorób serca, nadciśnienia czy udaru.

pixel